50-033 Wrocław

J.Piłsudskiego 32/4

50-033 Wrocław

J.Piłsudskiego 32/4

Skoro trafiliście Państwo na naszego bloga, zapewne posiadacie kredyt indeksowany lub denominowany do franka szwajcarskiego i borykacie się z wieloma nieprzyjemnościami oraz dylematami z nim związanymi. W dzisiejszym artykule rozwiążemy jeden z nich, a mianowicie odpowiemy na pytanie, jak powinno wyglądać odpowiednie przygotowanie do sprawy frankowej. Jak przygotować się krok po kroku do walki z bankiem? Od czego zacząć?

Odpowiedzi udzielone poniżej opieramy na naszym ponad dziesięcioletnim doświadczeniu.

Zapraszamy do lektury.

Przygotowanie do sprawy frankowej – od czego zacząć? Krok 1.: Zgromadź koniecznie dokumenty

Aby właściwie przygotować się do sprawy frankowej, z całą pewnością będziesz musiał dysponować następującymi dokumentami:

  • umową kredytową,
  • aneksami do umowy, jeżeli były zawierane,
  • regulaminem,
  • ewentualnie korespondencją lub pismami z bankiem.

W przypadku braku posiadania wyżej wskazanych dokumentów, istnieje możliwość wystąpienia do banku o przesłanie ich kopii (duplikatu).

Następnie, pora na podjęcie kroków zmierzających do zweryfikowania, czy Państwa umowa kredytowa posiada klauzule abuzywne. To one bowiem są najczęściej podstawą do skierowania sprawy na drogę sądową. Czy Klient jest w stanie dokonać tego samodzielnie? Być może tak, jednak z całą pewnością zajmie to wiele czasu i wymaga pogłębionej analizy tematu. W przypadku spraw frankowych, które charakteryzują się dość wysokim poziomem skomplikowania, warto swoją sprawę powierzyć profesjonaliście, który ma doświadczenie w tego typu sporach z bankami.

Czym zatem kierować się przy wyborze kancelarii, która skutecznie poprowadzi sprawę frankową?

  • Należy na to poświęcić trochę czasu, przeanalizować i porównać oferty przynajmniej kilku kancelarii, które specjalizują się w sporach z bankami. Warto zweryfikować doświadczenie kancelarii w tego typu sprawach.
  • Należy wziąć pod uwagę, że sprawy frankowe trwają od kilku do nawet kilkunastu miesięcy. Warto się więc zastanowić jakie czynniki są najważniejsze w tego typu współpracy. Doświadczenie pełnomocnika? Jego podejście do Klienta, chęć odpowiadania na pytania i wyjaśniania niezrozumiałych dla kwestii? Sposób komunikacji?
  • Po nawiązaniu kontaktu z kancelarią, warto poprosić o jasne przedstawienie zasad jej wynagrodzenia. W sytuacji gdy jakiekolwiek kwestie są niezrozumiałe, warto zadawać pytania, w tym także o koszt każdej z instancji, koszt udziału pełnomocnika w sprawie, końcowe rozliczenie sprawy. Kancelarie posiadają bardzo różne metody rozliczenia z Klientami.

Krok 2.: Kancelaria dokona analizy Twojej sytuacji

Po nawiązaniu współpracy z kancelarią specjalizującą się w sprawach frankowych, cały proces najpewniej rozpocznie się od przeprowadzenia wstępnej analizy (tzw. audytu prawnego) umowy kredytowej. Z tego powodu tak istotne jest zgromadzenie wskazanych powyżej dokumentów, ponieważ to na ich podstawie kancelaria zweryfikuje, czy umowa zawiera klauzule abuzywne i czy sprawę można (i czy jest sens) skierować do sądu. Dodatkowo, już na tym etapie, kancelaria udzieli odpowiedzi, jakie możliwe roszczenia można kierować przeciwko bankowi.

Krok 3.: Zaświadczenie dotyczące kredytu

Gdy kancelaria podejmie decyzję, że sprawę można skierować do sądu, przychodzi pora na wystąpienie do banku o zaświadczenie dotyczące kredytu. Dokument ten to nic innego jak zestawienie najważniejszych danych dotyczących kredytu:

  • daty i kwoty uruchomienia kredytu,
  • historii wpłat i wypłat na poczet zaciągniętego kredytu,
  • oprocentowania kredytu oraz informacji o datach jego zmian,
  • kosztów dodatkowych, jak prowizje, opłaty czy składki tytułem ubezpieczeń.

Uzyskanie takiego zaświadczenia jest odpłatne i wynosi od 100 do 300 zł, w zależności od stawek danego banku.

Krok 4.: Analiza finansowa

Dopiero w oparciu o te wszystkie dokumenty można sporządzić rzetelna analizę finansową. Pozwala ona:

  • określić wartość przedmiotu sporu (od niej będzie zależało m.in. to, do jakiego sądu zostanie skierowane postępowanie),
  • wybrać strategię procesową. 

Przygotowanie do sprawy frankowej – jakie dokumenty zgromadzić? Podsumowanie

Powyższy artykuł wskazuje, od czego zacząć przygotowania, chcąc skierować sprawę kredytu frankowego na drogę sądową. 

W ramach podsumowania możemy powiedzieć tylko tyle, że mimo wszystko najgorszy etap związany z tym procesem to ten, w którym męczy nas (i nasze portfele) sytuacja, w której posiadamy niekorzystny kredyt we frankach, a nic z tym nie robimy. Wejście na drogę sądową – mimo, że Kredytobiorcę nadal czeka długa droga – jest aktualnie najefektywniejszym rozwiązaniem problemu. Stawką jest bowiem spokojniejsza przyszłość i uwolnienie się od nad wyraz wysokich rat kredytu. 

Udostępnij

Podziel się wpisem w mediach społęcznościowych

Facebook